Bílou profesorku vyhodili z tradičně černošské školy. Získala odškodné 5 milionů.

0

Na začátku všeho byla touha vedení tradičně černošské školy Harris-Stowe State University v Missouri, aby ve škole byli jen černí lidé. Do tohoto plánu ale nezapadala existence bílé profesorky Elizabeth Wilkins na této škole, proto se rozhodli ji zbavit. A tento projev diskriminace teď školu bude stát 5 milionů dolarů.

Porota Elizabeth Wilkins přiřkla 1,35 milionů jako kompenzaci a 3,5 milionů jako další odškodné na základě jejího tvrzení, že byla vyhozena ve prospěch méně zkušených černých učitelů. Také tvrdila, že Dr. Latisha Smith, dočasná vedoucí vnitřního oddělení školy, v emailech opakovaně zdůrazňovala svou víru v “black power.”

Obhajoba školy byla poškozena, když emaily na účtu Dr. Smith nechala smazat i přes příkaz soudu. Ten vydal nařízení, aby byl účet zachován, a soud mohl tvrzení profesorky Wilkins posoudit. Škola ale i přes to účet vymazala a soud rozhodl, že tvrzení profesorky Wilkins jsou pravdivá.

Škola tvrdila, že Wilkins vyhodila pro její “nevhodné chování.” Wilkins ale měla do té doby jen samá pozitivní hodnocení. Její roční plat byl 67 622 dolarů a plánovala prý učit až do svých 70 let. Po jejím vyhození a špatném hodnocení, kterým škola její vyhazov odůvodnila, prý byla její kariéra zničena. Škola ji odmítla dát dobré doporučení a Wilkins se nedařilo sehnat odpovídající zaměstnání. Proto se obrátila na soud.

Soud v jejím případě rozhodl, že ze zaměstnání nebyla vyhozena pro svou nekompetenci nebo nevhodné chování, ale jen pro svou barvu pleti.

“Málokdy vidíme tak zjevnou evidenci rasové diskriminace,” uzavřel soud.

 

Komentáře

komentáře