Levice zneužívá požár výškové budovy v Londýně k tažení proti úspěšným

0

Výšková budova, která tento týden shořela v Londýně, a kde zahynulo asi 30 lidí a mnoho dalších bylo zraněno, je v těchto dnech zneužívána britskou levicí jako symbol boje proti bohatým a úspěšným.

Budova leží v londýnské části North Kensington v západním Londýně, která je považována za exkluzivní rezidenční čtvrť s drahými domy a bohatými obyvateli. Výšková budova Grenfell Tower byla výjimkou, protože v ní žili spíše chudší lidé, hlavně imigranti. Na vzdálenost natažené ruky tu tak vedle sebe žily dva světy, svět chudých a svět bohatých. A někteří z těchto chudých, a také různí levicoví aktivisté, teď z neštěstí lidí ve shořelé budově obviňují systém, a bohaté.

Zatímco bohatí lidé žijí v domech, ve kterých si jsou schopni udržovat komfort podle všech bezpečnostních předpisů, v Grenfell Tower měl tuto odpovědnost stát, protože jde o budovu města. Ale stát má jen tolik peněz, kolik jich vybere, a pokud pro něj není problém cpát desetitisíce liber do jednotlivých imigrantů a jejich rodin, těžko pak hledat volné zdroje na protipožární ochranu ve starých domech.

Obyvatelé domu a různí aktivisté jsou nyní hvězdami médií. Jistě, hněv obyvatel domu, kteří ztratili někoho blízkého, je oprávněný, a stát se během vyšetřování toho, zda šlo neštěstí zabránit, ještě hodně zapotí. Ale hlasy, že by bohatí měli ukrojit ze svého koláče, a dát z něj kus chudým, nejsou nic jiného, než socialismus.

Britská Channel 4, což je taková britská verze České televize, teď vysílá sérii rozhovorů s různými lidmi, jejichž společným jmenovatelem je nenávist k bohatým. V posledním takovém rozhovoru s aktivistou Ishmahilem Blagrovem, který rozhořčeně protestuje, že ve čtvrti jezdi Bugatti, Ferrari, žijí tam lidé, kteří nemají nedostatek, kteří si užívají života, a to je podle něj špatně.

Blagrove mluví o kultuře “chamtivosti, sobectví a narcisismu,” která byla v Británii desítky let propagována a musí skončit. Musí se prý vymyslet systém, kde budou lidé žít vedle sebe, a ti bohatí budou dotovat ty chudé.

Tomu se říká přerozdělování majetku, nebo také socialismus, a kdekoliv se tento systém testoval, nefungoval. Fungovat může jen systém, ve kterém platí, že co si nevydřeš vlastní pílí, šikovnýma rukama nebo chytrou hlavou, to nemáš. Systém, kde stojíš s nataženou rukou a dostáváš něco zdarma, musí dříve nebo později zákonitě padnout. A je nechutné, že se levice nestydí k propagaci svých idejí zneužívat smrti lidí, kteří v Grenfell Tower uhořeli nebo se udusili.

Komentáře

komentáře