Video z USA. Takhle Amerika bojovala mezi sebou naposledy v 60. letech 20. století

0

Amerika není jednotná. Existuje více věcí, které Američany rozdělují, než ty, které je spojují. V roce 1861, kdy byla Amerika fakticky složená jen z lidí západoevropského plemene a protestantské víry, stačila malá jiskra sporu a Američané se do sebe pustili ve válce Severu proti Jihu.

O sto let později, kdy byla Amerika stále většinově evropská, ale už nejen z lidí západní Evropy, ale ze všech jejích koutů a náboženského přesvědčení, nechybělo málo, a Američané se do sebe málem pustili znovu kvůli politice tzv. občanských práv.

Uběhlo dalších 50 let, píše se rok 2017, a definovat, kdo je Američan, je prakticky nemožné. Zatímco v době vzniku Spojených států byl Američan běloch protestantského vyznání, což je zřejmé ze všech dobových dokumentů, dnes může být tzv. Američanem kdokoliv. A pokud může být tzv. Američanem kdokoliv, jakou má být Američanem váhu? Kdo je tedy dnes Američan? Každý, kdo se s mokrými zády dostane přes Rio Grande, a podaří se mu pár let utíkat před imigračním, než dostane amnestii. Není divu, že takové Američany nespojuje nic jiného, než občanství, a to je docela málo.

Nepřekvapí proto, že Ameriku v posledních měsících zaplavila taková vlna násilí. Pokud máte stát, kde lidi více věcí rozděluje, než spojuje, v takovém státě nebude a nemůže být klid. Bývalá Jugoslávie a vlastně všechny země, kde došlo k občanským válkám, jsou toho důkazem. Ameriku může čekat stejný osud. Následující sestřih o tom dost vypovídá.

Komentáře

komentáře