Americká stíhačka sestřelila syrský vládní bitevník.

0
F-18

Stíhací letoun amerického námořnictva včera sestřelil syrskou stíhačku, která měla údajně útočit na pozice syrských rebelů. Je to poprvé, co se Spojené státy v Sýrii pustily do vzdušného souboje a je to vůbec poprvé od roku 1999, kdy se letadlo USA střetlo s nějakým letounem jiné země. Tehdy americká stíhačka F-16 sestřelila nad Kosovem srbský Mig-29.

Koalice vedená USA v prohlášení sdělila, že její prioritou je boj s IS a ne se syrským režimem nebo ruskými silami, ale že nebude váhat bránit koaliční partnery, na které syrský režim útočí.

K incidentu došlo nad městem Ja’Din, jižně od města Tabqa, které byly rebely bojujícími na straně USA nedávno osvobozeno od bojovníků Islámského státu.

Takzvané Syrské demokratické síly se dostaly pod palbu oddílů věrných prezidentu Assadovi v neděle okolo půl páté odpoledne. Několik rebelů bylo zraněno a jejich síly se z Ja’Din stáhly.

Koaliční síly nejdříve v oblacích předvedly demonstraci síly, která pro-režimní útok na chvíli zastavila. Američané pak kontaktovali Rusy, aby konflikt deeskalovali a zastavili střelbu.

V 6:43 odpoledne syrský vládní letoun SU-22 shodil bomby na bojovníky Syrských demokratických sil a jak tvrdí americká koalice, “v souladu s pravidly boje a v kolektivní sebeobraně partnerských sil, byl (syrský vládní) letoun okamžitě sestřelen (bitevníkem) U.S. F/A-18E Super Hornet.”

Syrský pilot se měl údajně katapultovat.

Jak americká koalice v prohlášení dodala, “Nepřátelský záměr a akce pro-režimních sil vůči koalici a partnerským silám v Sýrii provádějící legitimní operace vůči IS nebudou tolerovány.”

 

Komentáře

komentáře