Rusko v Sýrii kreslí novou červenou linii. Každý americký stroj za ní bude považovat za terč.

0
Foto Reuters

Po sestřelení syrského bitevníku americkou stíhačkou Rusové s Američany přerušili dohodu o vzájemné komunikaci, která má zabránit možným střetům na bojišti. Rusové navíc prohlásili, že každý americký stroj, který se objeví západně za řekou Eufrat, budou považovat za terč. Nedodali ovšem, jestli tyto stroje také sestřelí.

S tím, jak Islámský stát v Sýrii prohrává, a zůstávají za ním velké kusy osvobozeného území, roste svého druhu konkurenční boj mezi Ruskem, Íránem a Assadem na jedné straně a USA a tzv. rebely na straně druhé o kontrolu nad tímto územím. Ačkoliv jak vládní vojska tak i rebelové mají IS jako hlavního nepřítele, vládní vojska nemají zájem, aby rebelové získali nad syrským územím kontrolu. Přesto byl nedělní incident prvním, kdy mezi rebely a vládními silami došlo k boji. Zatímco Damašek tvrdí, že jeho letoun útočil na pozice IS, rebelové tvrdí, že útok směřoval na ně.

Pro obě strany je v tuto chvíli prioritou boj s Islámským státem, což tvrdí i Spojené státy, které v tuto chvíli neusilují o odstranění Assada. Nicméně ve chvíli, kdy dojde k porážce IS, a tzv. rebelové budou chtít na dobytém území uplatňovat svůj vliv, je jisté, že míra střetů s vládními silami zesílí, a USA budou muset ve vztahu ke svým spojencům zaujmout jasný postoj. A to je nakonec ke střetu s Rusy a Íránci může přivést.

Komentáře

komentáře