Kanadský snajpr v Iráku zlikvidoval bojovníka IS na rekordní vzdálenost 3540 metrů

0

Kanadská armáda zveřejnila informaci, podle které člen jejích speciálních jednotek v Iráku minulý měsíc rekordním zásahem na 3540 metrů zlikvidoval bojovníka Islámského státu. Z operačních důvodů kanadská armáda nezveřejnila kdy a kde k tomuto rekordnímu výstřelu došlo. Dosavadní rekord 2475 metrů držel britský snajpr Craig Harrison, který v roce 2009 zastřelil v Afghanistánu bojovníka Talibanu. Zásah kanadského odstřelovače jej překonal o více než kilometr.

Ze strohých informací, které Kanaďané zveřejnili, víme, že snajpr použil zbraň McMillan TAC-50, střílel z vyvýšeného místa a střele trvalo celých 10 vteřin, než zasáhla cíl. Kanaďan asistoval iráckým bezpečnostním složkám provádějícím operaci proti Islámskému státu. Protože byli bojovníci Islámského státu obklopeni civilisty a útok ničivého rozsahu by civilisty mohl zasáhnout, byl využit snajpr.

McMillan TAC-50

Zásah byl ověřen video kamerou a dalšími daty. Podle názoru některých vojenských odborníků možná nebude nikdy překonán.

I přes malý rozsah kanadských ozbrojených sil patří kanadští snajpři mezi světovou elitu. Pracují v týmu střelec – pozorovatel, a jsou vysíláni do těžce přístupného terénu, kde čekají na svou příležitost k zásahu i několik dní.

Komentáře

komentáře