Domů Svět 13 požadavků arabských zemí vůči Kataru

13 požadavků arabských zemí vůči Kataru

0
Katar

Arabské země Perského zálivu, které ve spolupráci se Spojenými státy uvalily na svého katarského souseda sankce, dnes Kataru odeslaly 13 požadavků, které tato země musí pro zrušení sankcí splnit. Zde je jejich plný seznam.

 1. Přerušit diplomatické styky s Iránem a uzavřít jeho diplomatické mise. Deportovat příslušníky Iránských Revolučních Gard a zrušit veškerou vojenskou spolupráci s touto zemí. Dovolen je pouze obchod, který je v souladu s mezinárodními sankcemi.
 2. Přerušit všechny vazby na teroristické organizace, především Muslimské Bratrstvo, IS, Al Kajdu a libanonský Hizbaláh. Prohlásit tyto organizace jako teroristické skupiny.
 3. Uzavřít televizní stanici Al-Jazeera a všechny její pobočky.
 4. Uzavřít zpravodajské stanice, které Katar přímo či nepřímo financuje, jako Arabi21, Rassd, Al Araby Al-Jadeed a Middle East Eye.
 5. Okamžitě zrušit tureckou vojenskou přítomnost v Kataru a ukončit jakoukoliv společnou vojenskou spolupráci na katarském území.
 6. Zastavit financování jednotlivců, skupin nebo organizací, které byly označeny za teroristy Saudskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty, Egyptem, Bahrajnem, USA a dalšími zeměmi.
 7. Vydat teroristy a osoby, na kterých má Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Egypt a Bahrajn zájem. Zmrazit jejich majetek a poskytnout každou požadovanou informaci o jejich pobytu, pohybu a financích.
 8. Ukončit vměšování do vnitřních záležitostí suverénních zemí. Přestat vydávat občanství lidem, kteří jsou hledáni Saudskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty, Egyptem a Bahrajnem.
 9. Zastavit veškeré kontakty s politickou opozicí v Saudské Arábii, Spojených arabských emirátech, Egyptu a Bahrajnu. Předat veškeré složky zobrazující spolupráci Kataru s těmito skupinami.
 10. Zaplatit reparace a kompenzace za ztráty životech a finančních ztrátách způsobených politikou Kataru v uplynulých letech. Suma bude upřesněna po dohodě s Katarem.
 11. Spojit se s dalšími státy v Perském zálivu a arabskými zeměmi vojensky, politicky, sociálně a ekonomicky v souladu s dohodou uzavřenou v roce 2014 se Saudskou Arábií.
 12. Souhlasit se všemi požadavky do 10 dní, nebo se seznam stane neplatným. Dokument neupřesňuje, co země udělají, pokud se Katar nepodvolí.
 13. Souhlasit s měsíčními audity v prvním roce po odsouhlasení požadavků, čtvrtletně další rok, jednou za rok po dobu dalších 10 let.

 

Komentáře

komentáře