60 procent Čechů odmítá přijímání válečných uprchlíků

0

Podle průzkumu institutu CVVM, který byl proveden v dubnu tohoto roku na vzorku 1033 respondentů, skoro dvě třetiny Čechů odmítají přijímání uprchlíků ze zemí, ve kterých je válka. 33 procent z nás by takové uprchlíky přijalo jen dočasně a pouhá 3 procenta by jim dovolila se v naší zemi usadit. Je třeba připomenout, že tento postoj české společnosti se od roku 2015 ve vztahu k uprchlíkům stále zhoršuje.

Ochota uprchlíky dočasně přijmout úměrně roste s vyšším vzděláním. Ale k dočasnému přijetí jsou otevřenější více pravicoví než levicoví voliči. Česká levice se od západní velmi liší.

Podobný výzkum v Polsku ukázal, že Poláci jsou imigrantům otevřenější, než my. Uprchlíky ze zemí s válečným konfliktem tu odmítá jen 52 procent lidí.

Zajímavé je, že oproti roku 2015 klesl v ČR pocit ohrožení z uprchlíků. Důvodem může být to, že se během dvou let ukázalo, že nejsme jejich cílovou zemí, a že nás tedy přímo neohrožují. Obavy z hrozby uprchlíků vůči ČR sdílí 74 procent lidí, vůči Evropě 88 procent lidí a vůči světovému míru 79 procent.

Naše země tak zatím zůstává jednou z nejevropštějších zemí, kterou mnozí obyvatelé západních států obdivují za to, že si stále ještě zachovává svůj národní charakter. To se o velkoměstech na západě už říct nedá.

Komentáře

komentáře