Sebedůvěra syrského prezidenta Assada roste. Objevil se na bohoslužbě daleko od Damašku.

0

Syrský prezident se dnes při příležitosti Ramadánu objevil zatím nejdál od hlavního města Damašku od začátku nepokojů v zemi. Státní televize Assada ukázala při modlení v mešitě ve městě Hamá, které leží 185 km od Damašku ve středozápadní části Sýrie.

Na samém začátku konfliktu Assad navštívil město Rakka, které se poté stalo faktickým hlavním městem Islámského státu, ale od té doby zůstával v relativním bezpečí Damašku.

Válka v Sýrii má ke konci daleko. Islamističtí rebelové drží pozice okolo Idlibu a v březnu se dostali jen několik kilometrů od Hamá, než byli po několika týdnech armádou vytlačeni. Pod kontrolou mají oblasti v okolí Damašku, území mezi městy Hama a Homs a velký prostor na severu země. Islámský stát drží pozice v poušti na severovýchodě země, kde ale čelí útokům od všech stran zapojených v syrské občanské válce.

Postoj západu k Assadovi se neustále mění. Zatímco nedávno byl svět nedaleko globálního konfliktu mezi Assadovým spojencem Ruskem, a spojencem rebelů, Spojenými státy, současná situace je opět patová a francouzský prezident Macron dokonce prohlásil, že pád Assada není prioritou k ukončení bojů a prioritou je to, aby se Sýrie jako stát nerozpadla.

Komentáře

komentáře