Švédská vláda chrání identitu navrátilců z Islámského státu

0
Zatímco švédská vláda chrání identitu teroristů z IS, probíhá indoktrinace švédských dětí pro islám

Stovky muslimů odjely ze Švédska do Sýrie a Iráku bojovat pro Islámský stát. 150 z nich se už do Švédska vrátilo. Švédský magazín Expressen zjišťoval, co dělají dnes. Kromě jiného mají problém sehnat práci a někteří mají státem chráněnou identitu.

Teroristé z IS, kteří se vrátí zpátky do Švédska, často žijí bídným životem. Dva z nich už se po svém návratu podíleli na teroristických útocích v Evropě, ale většina z nich se nějakým způsobem skrývá, a dělají vše pro to, aby se o nich nevědělo, tvrdí Expressen.

Jedním z těch, který se do Švédska vrátil, je Walad Ali Yousef (27) z Malmö. K IS se přidal v létě 2014 a působil v hlavním městě kalifátu, v Rakce.

Yousef, který má irácko-kurdské kořeny, rozesílal svým přátelům fotky, přes které je lákal do vstupu k IS. Na jedné pózuje s kalašnikovem, na další ze zbraně střílí.

Vrátil se do Švédska minulý rok a jeho identita je nyní chráněná státem.

V minulosti byl Yousef známým zločincem, který byl v Malmö vyšetřován za loupeže a vydírání.

Teď si stěžuje, že nemůže sehnat práci.

“Zkouším najít nějakou práci, ale žádnou nemohu najít, protože mé fotky jsou všude,” svěřil se Expressen. Tvrdí, že chce na IS zapomenout.

Dalším, kdo se do Švédska vrátil, je Bherlin Dequilla Gildo (39) také z Malmö. Byl jedním z prvních, kdo odešel do Sýrie. V roce 2012 pózoval na fotografiích s mrtvými lidmi, které komentoval “to jsou jedni z Assadových psů”. Dequilla Gildo propagoval násilí a vraždy, ale dnes žije pod novým jménem na jihu Švédska.

Jiní navrátilci, Sultan Al Amin (31) a Hassan Al-Mandlawi (33) z Göteborgu práci mají. Al Armin pracuje ve Volvu jako řidič náklaďáku. Přitom byli oba syrskou vládou odsouzeni k smrti za vraždy, které na jaře 2013 spáchali v Allepu.

Sultan Al Amin dnes pracuje jako řidič ve Volvu

S tím, jak IS v Sýrii a Iráku ztrácí své pozice, očekává se, že se do Švédska budou vracet další teroristé. Na místě jich zůstává ještě okolo stovky. Těch nejradikálnějších. Od slabých Švédů jim žádné perzekuce nehrozí.

Komentáře

komentáře