Chystají Spojené státy další provokaci v Sýrii?

0
Syrský prezident Assad

Bílý dům zveřejnil prohlášení, ve kterém důrazně varuje syrskou vládu prezidenta Assada, že pokud podnikne další chemický útok, pocítí tvrdé následky. Zpravodajská služba USA a spřátelených zemí, údajně zaznamenala zvýšenou aktivitu na syrské straně, která napovídá, že prý Assad chystá chemický útok, který povede k “masovým vraždám civilistů, včetně nevinných dětí.”

Když naposledy došlo v Sýrii k chemickému útoku, Spojené státy z něj obvinily Assada a v odvetě zničily syrské vojenské letiště. Mnoho důvěryhodných zdrojů však ze spáchání útoku obvinilo Saudskou Arábii.

Pokud se znovu podíváme na poslední chemický útok, syrská vláda k jeho provedení neměla jediný důvod. Mohla jím jen ztratit, nic získat. To samé platí o jakémkoliv budoucím chemickém útoku. Assad by byl blázen a sebevrah, pokud by něco takového nařídil. Zisk z takového útoku by byl z vojenského hlediska mizivý. Následky by naopak byly strašné. Pokud by se prokázalo, že Assad chemické zbraně skutečně používá, je možné, že by ztratil spojenectví Ruska a byl vystaven neúprosným útokům amerických raket. A to v době, kdy jeho armáda získává kontrolu nad stále větším syrským územím, nemá zapotřebí.

Ať už Spojené státy chystají v Sýrii vědomou provokaci, nebo jsou manipulovány tajnou službou některé země v oblasti, je téměř jisté, že jakýkoliv chemický útok v Sýrii nebude prací vlády prezidenta Assada, ale někoho jiného.

Komentáře

komentáře