Africký kardinál varuje Evropu: Otočte kohoutek imigrace

0

Nejvýše postavený africký duchovní ve Vatikánu, kardinál Peter Turkson, Evropu vyzval k zastavení africké imigrace, která již dosahuje katastrofálních rozměrů.

Na otázku, co si myslí o vyjádření italských úřadů, které hrozí uzavřením přístavů a vracením lodí přeplněných imigranty, Turkson řekl, že je podle něj čas “otočit kohoutek” africké migrace do Evropy a zaměřit se na země, ze kterých imigranti odcházejí.

“Je to jako voda tekoucí naplno z vodovodu,” říká. “Už nestačí ji vytírat, musíte otočit kohoutek,” dodává, a připomíná, že drtivá většina zemí, odkud imigranti přicházejí, nejsou válečné zóny, odkud by někdo musel utíkat. “Podle mého názoru bychom měli změnit věci, aby mladí lidé zůstali, kde jsou.”

Na začátku tohoto týdne italské úřady oznámily, že takto už pokračovat nemohou. Jen tento týden do Itálie dorazilo téměř 20 tisíc imigrantů. Italové obvinily další státy Evropy, že odmítají nést svůj díl.

Kardinál Turkson ale tvrdí, že tento problém se nemá řešit jen v Evropě.

“Velkým problémem je označení těchto problémů u jejich zdroje. Ujistit se, že lidé přestanou do Evropy přicházet,” říká.

Turkson tvrdí, že jeho tvrdá pozice není v protikladu s křesťanským názorem na jednání jako “dobrých Samaritánů” pro lidi v nesnázích, ale upozorňuje na realitu toho, co země mohou unést, a co v prvé řadě krizi způsobuje.

 

Komentáře

komentáře