Francouzský farmář, kterého na poli pobodal islamista, mluví o dvojím metru

0
Policie prohledává místo činu

“Viděl jsem, jak tahá nůž, a říká Allahu Akbar, nebo kdoví co v té jejich řeči, a pak na mě zaútočil,” vzpomíná si z nemocničního lůžka farmář z Lot-et-Garonne, kterému život zachránil jeho pomocník. Útočník, stoupenec Islámského státu, který byl na seznamu nebezpečných extremistů a v době útoku měl být v domácím vězení, byl fakticky nechán úřady na volno a bylo mu umožněno ve jménu islámu ublížit.

Farmář, se kterým hovořil pouze list Figaro, si stěžuje nejen na nezájem médií, které ho od 18. června, kdy se případ stal, kromě Figara vůbec nekontaktovaly, ale především na práci úřadů a policie, které o nebezpečí, které džihádista představuje, věděly, měly jej na seznamu, měl být v domácím vězení, ale stejně mu nedokázaly v ničem zabránit.

Džihádista byl na místě farmářovým pomocníkem eliminován, ale místní teď mají strach, a začali na svou ochranu organizovat milice. Pokud je nedokáže ochránit stát, musí se chránit sami. A to jim nemůže mít nikdo za zlé. Přesto se místní dočkali kritiky ze strany lokálních politiků. Vytváření milic jako na Divokém západě prý veřejnému zájmu nijak nepomůže. Nebýt ale bdělého farmářova pomocníka, starý farmář už by byl v nebi a džihádista mohl ublížit mnoha dalším.

Komentáře

komentáře