Marine Le Pen byla obviněna ze zneužití peněz EU. Vinu odmítá.

0

Předsedkyně Front National byla včera podle očekávání formálně obviněna ze zneužití fondů Evropského parlamentu. Obvinění potvrdil právník Marine Le Pen, Rodolphe Bosselut.

Marine Le Pen viní z toho, že na výplatní pásku Evropského parlamentu umístila lidi, kteří byli aktivisty FN, ale s prací v Parlamentu neměli nic společného. To se mělo dít od roku 2009 do roku 2016. Pokud by byl případ doveden až k soudu, a byla shledána vinnou, hrozí ji až tři roky vězení a pokuta ve výši několik set tisíc EUR. Marine Le Pen byla poslankyní EP od roku 2004.

Předsedkyně FN jakoukoliv vinu odmítá. Místopředseda strany, Florian Philippot, říká, že není nic ilegálního na tom, když je někdo zároveň aktivistou strany a také parlamentní asistent. Právník Rodolphe Bosselut v pondělí požádá o zastavení trestního stíhání své klientky a zastavení vyšetřování.

Je třeba zdůraznit, že z obvinění nevyplývá, že by se Le Pen chtěla osobně obohatit, a soudci mají pouze silné podezření z porušení zákona, které je přinutilo ji formálně obvinit. Pokud nebudou nalezeny dostatečně silné důkazy, že byl trestný čin skutečně spáchán, budou muset stíhání zastavit.

Komentáře

komentáře