95 procent gangsterů ve Stockholmu nemá švédský původ

0

Od ledna 2011 došlo ve Stockholmu k 552 přestřelkám souvisejících s činností zločineckých gangů, a 46 z nich skončilo smrtí. Podle švédského listu Expressen mají většinu těchto zločinů na svědomí lidé, kteří nejsou švédského původu.

List zmapoval situaci, která zahrnuje analýzu 192 zadržených osob z prostředí gangů a organizovaného zločinu ve městě. Podle studie má 94,5 procent z nich alespoň jednoho rodiče, který nepochází ze Švédska. 40 procent z nich se ve Švédsku nenarodilo a 82,2 procent těchto kriminálníků má oba rodiče cizince.

Většina gangsterů pochází z Iráku, ale další početně zastoupené země jsou Somálsko, Sýrie a Turecko.

Policie odhaduje, že ve městě operuje 500 až 700 gangsterů ze 49 různých skupin, a tito lidé jsou odpovědni za násilí, které město v posledních letech zasáhlo.

“Zločinecké gangy je možné nalézt na každém předměstí, po celém Stockholmu. Co členy gangu spojuje, je to, že žijí ve stejné oblasti a jsou zapojeni ve zločinu. Zločinci v určité oblasti pak vytvářejí sítě,” tvrdí inspektor Gunnar Appelgren.

Těchto 49 skupin spolu navzájem soupeří a podle Appelgrena v současnosti ve Stockholmu probíhá 17 konfliktů, kde je potenciál smrtícího násilí.

Problém gangů ale zasahuje celou zemi. Policie označila 61 oblastí jako rizikových a tvrdí, že v zemi je okolo 5000 gangsterů zapojených v okolo 200 sítích organizovaného zločinu.

“V těchto oblastech vládnou zločinci,” říká Linda Staaf, šéfka národní policejní rozvědky. “V minulosti stříleli lidi do nohou, aby je zastrašili. Nyní míří na hlavu.”

Komentáře

komentáře