Žena, která v Berlíně založila “liberální mešitu”, nyní potřebuje neustálou policejní ochranu

0
Seyran Ates ve své mešitě

Zakladatelka liberální mešity v Berlíně získala nepřetržitou policejní ochranu poté, kdy v posledních týdnech obdržela více než 100 výhrůžek smrtí.

Seyran Ates, turecká právnička, otevřela mešitu v červnu, aby v ní podle jejích slov propagovala liberální verzi islámu. V mešitě je zakázána burka a muži i ženy se zde mohou modlit společně. Korán je zde prý interpretován “historicky a kriticky” a v mešitě jsou vítání gayové.

Její verze islámu je však v naprosté menšině. Za jediný den dostala 3000 nenávistných emailů a více než 100 hrozeb usmrcením. Německá policie se rozhodla ji chránit.

“Dostala jsem kvůli založení mešity tolik hrozeb, že se policie rozhodla chránit mě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu,” říká Ates.

Několik muslimských zemí existenci mešity odsoudilo. Egyptská státní organizace, Dar al-Ifta al-Misriyyah, vydala prohlášení, že společné modlení mužů a žen je s islámem nekompatibilní. Po intervenci tureckého prezidenta Erdogana přišlo podobné varování i z nejvyšších islámských náboženských kruhů v Turecku.

Existence liberální mešity tak ukázala nechtěné. Tzv. liberální islám je absolutně marginální záležitost.

Komentáře

komentáře