Trump dnes zavítá do Polska. Proč právě tam?

0

Americký prezident Donald Trump dnes večer přiletí na krátkou návštěvu Polska, kde se chce zastavit před summitem G20 v Hamburku. Proč zrovna Polsko?

Kdo jen trochu sleduje světovou politiku, tak ví, že v západní Evropě má Donald Trump mezi vrcholnými politiky jen málo upřímných spojenců. Ve střední Evropě je ovšem situace opačná a protože Polsko je ze zemí Visegradské čtyřky největší, poctí Trump svou návštěvou právě tuto zemi. Existuje v podstatě 5 hlavních důvodů, proč Trump zamíří právě sem.

  1. Srdečné přijetí. Trumpa čeká ve čtvrtek ve Varšavě setkání se svými polskými příznivci. Shromáždění podporuje polská vládní strana Právo a spravedlnost a je téměř jisté, že Poláci, kteří mají s USA dlouhodobě dobré vztahy, Trumpa přivítají velice srdečně.
  2. Stejné názory. Současné Polsko je pravicové, protiimigrantské, křesťanské. Trump nemůže šlápnout vedle. Ve Varšavě bude možná po každé jeho větě následovat nadšený potlesk.
  3. Facka EU. Trump se v Polsku ukáže s Evropany, se kterými je na stejné lodi, a může tak svým kritikům z Evropské unie vzkázat – podívejte, Evropané mi na rozdíl od vás rozumí.
  4. Spolupráce s NATO. Polsko je jedním z nejaktivnějších členů NATO a američtí vojáci v zemi často trénují. Je to i svým způsobem vzkaz Rusku, že Spojené státy jsou s Polskem v úzkém vztahu.
  5. Plyn. Polsko se snaží být nezávislé na ruských dodávkách plynu, a Spojené státy se mohou stát jeho silným dodavatelem.

Komentáře

komentáře