V Charlottesville, ve Virgínii se sešel Ku-Klux-Klan

0

Asi 50 členů a příznivců Ku-Klux-Klanu se v sobotu sešlo v Charlottesville ve Virgínii, kde protestovali proti plánovanému odstranění sochy vzdávající hold vrchnímu veliteli vojsk Konfederace, a rodáku z Virgínie, generálu Robertu E. Lee.

 

Skupinu hlídal početný zástup policie, protože na místě byly stovky protidemonstrantů, kteří chtěli shromážděné Klansmeny napadnout.

Napjatá situace se zpočátku obešla bez násilí a členové Klanu na své odpůrce mávali vlajkami Jihu a různými transparenty, zatímco z druhé strany na ně pršely nadávky a křik.

Později ale policie musela použít slzný plyn, protože se proti-demonstranti odmítali rozejít. Bylo zatčeno celkem 23 lidí bez specifikace, kdo z nich náleží k jakému táboru.

Radnice města v únoru hlasováním 3-2 rozhodla o odstranění sochy z parku, který kdysi nesl generálovo jméno, a místo něj chce vystavět sochu, která bude připomínat tamní otroky.

Trend odstraňování historických památek Konfederace začal v roce 2015, když mladý běloch zastřelil v černošském kostele v Jižní Karolíně devět lidí.

Kritici monumentů tvrdí, že sochy a památky oslavují rasismus. Zastánci monumentů naopak prohlašují, že není možné vymazávat historii země a že v občanské válce bojovaly dvě strany, Sever a Jih, a s tím je třeba se smířit a respektovat to.

Město New Orleans již všechny konfederační sochy odstranilo. To samé se děje i v dalších městech. O každou sochu ale probíhá boj u soudu, kdy se aktivisté snaží, aby tyto památky zůstaly na svých místech jako připomínka americké historie.

Komentáře

komentáře