V Maďarsku vzniklo nové krajně pravicové hnutí

0
Foto: REUTERS/Laszlo Balogh

Stovky maďarský pravicových militantů se v sobotu sešly na budapešťském předměstí, aby spustily nové politické hnutí, které by se příští rok chtělo ucházet o křesla v parlamentu s otevřeným rasovým programem.

Dosavadní hlavní opoziční strana Jobbik se z okraje pravice přibližuje více politickému středu, což vytváří prostor pro nové pravicové iniciativy.

Včerejší setkání tří skupin ve čtvrti Vecses bylo pod heslem “rozvinutí zástavy krajní pravice.” Ačkoliv účast nebyla velká, vůdcům hnutí se již podařilo proniknout do hlavních médií.

Hnutí, které ponese název Síla a odhodlání, je radikálnější, než jiná hnutí, která se v Maďarsku od pádu komunismu objevila, a ve svých výpadech proti liberalismu a imigraci používá otevřeně rasový slovník.

Jeden z vůdců hnutí, Balazs Laszlo, řekl davu většinou černě oděných, svalnatých a potetovaných mužů, že se Evropa tváří tvář již přítomným menšinám a milionům, které jsou na cestě, ukázala příliš tolerantní.

“Desítky milionů se přidají k Arabům, Afričanům a Cikánům, kteří nebudou mít slitování, až objeví svou demografickou sílu,” řekl. “Naše etnická komunita musí mít přednost. Rovnost neexistuje.”

Další z vůdců, Zsolt Tyirityan, byl ještě otevřenější.

“Světová historie je tvořená a ztracená lidmi, bojem o životní prostor a bojem za udržení se na tom životním prostoru. Kdokoliv tvrdí opak je buď naivní nebo lže. Jakkoliv na to nahlížíme, vítězí vždy jen ten nejsilnější.”

A dodal: “Mám rasové uvědomění. Jsem hrdý, že jsem bílým Evropanem. A beru si právo za to bojovat.”

S odkazem na časté narážky premiéra Orbána na liberální stát řekl:

“Vyhlašujeme válku liberalismu. Je to náš hlavní nepřítel a uděláme vše, abychom jeho ideály na veřejnosti zničili. Tito lidé ztratili svou národnost, své rasové uvědomění a brzy i svou sexuální identitu. Takoví lidé musejí být vypuzeni z našeho životního prostoru.”

 

Komentáře

komentáře