Domů Svět Feministka-geografka nabádá kolegy, aby necitovali práce bílých mužů

Feministka-geografka nabádá kolegy, aby necitovali práce bílých mužů

0
Daniel Cockayne

Dva američtí geografové a feministé, žena Carrie Mott, a muž Daniel Cockayne, vyzývají své kolegy, aby zvažovali, zda citovat práce bílých mužů, protože tím přispívají k “reprodukci bílé heteromaskulinity geografického myšlení a učení.” Píše o tom Washington Times.

V časopise “Gender, Place & Culture: A Journal of Feminist Geography” tito dva tvrdí, že pokud se bude před citací brát v úvahu pohlaví, rasa a sexualita autora citace, může jít o efektivní feministickou a anti-rasistickou technologii odporu, který demonstruje závazek k těm autorům a hlasům, které chceme podporovat.”

Feministé tím chtějí sdělit, že pokud se budou citovat jen bílí muži, ač jejich vědecká práce může mít vysokou váhu, citací nebílých vědců dojde k jejich podpoře a eliminaci tzv. bílé heteromaskulinity.

Bílou heteromaskulinitou feministé definují “protínající se systém útlaku popisující pokračující proces, který povzbuzuje status těch, kdo jsou bílí, muži, schopní, ekonomicky privilegovaní, heterosexuální a cisgenderoví.”

Feministka Mott si stěžuje, že bílí muži bývají citováni daleko více, než ostatní. Tím jsou zanedbávány hlasy ostatních, kteří prý také dělají důležitou práci ve vědeckém výzkumu.

Citovaný jsou ale obvykle ty zdroje, které jsou relevantní a nejvíc kvalitní. Pokud by vědci měli ignorovat tyto relevantní a kvalitní zdroje, patřící bílým mužským autorům, bude to znamenat posílení statusu nebílých autorů, ale snížení kvality vědy.

Komentáře

komentáře