Švédské knihovny likvidují stará vydání Pipi Dlouhé punčochy

0
Foto AB Svensk Filmindustri

Místní knihovny ve Švédsku likvidují stará vydání populární knihy, protože prý obsahuje rasistické výrazy. Jedná se o původní a starší vydání série o Pipi, která vyšla pod názvem Pipi v jižních mořích.

Knihovny odmítají, že by šly cíleně po Pipi, a že odstraňují z polic knihy, které jsou poškozené, zastaralé, nebo nebyly dlouhý čas vypůjčeny, ale přiznávají, že staré výtisky knihy o Pipi byly odstraněny pro svůj rasistický obsah a nahrazeny novým vydáním.

V tiskovém prohlášení stojí, že knihovny vyřadily vydání knihy Astrid Lindgren “Pipi v jižních mořích”, kde se nacházejí výrazy, které by mohly být vnímány jako rasistické, a místo toho nakoupily nová vydání, kde jsou tyto výrazy nahrazeny výrazy současnými.

Konkrétně se jednalo o výraz “Negro king”, který je do češtiny špatně přeložitelný. Výraz Negro není totožný s výrazem nigger, protože nemá pejorativní charakter. Zatímco slovo nigger, v češtině negr, sice původně vzniklo jako neutrální označení pro lidi s tmavou kůži, brzy se vyvinulo v urážející výraz. Oproti tomu výraz Negro, nebo množné číslo Negroes, bylo vždy neutrálním označením pro černochy, především v britských koloniích, a nemělo urážlivý význam. Toto slovo bylo nahrazeno teprve v 60. letech 20.století výrazy jako Black American, Black nebo později Afro-American.

Výraz Negro king, který má v knize význam jako “král černých domorodců” a vztahuje se zde k otci Pipi, za kterým se dívka se svými přáteli do jižních moří vydá, je v novém vydání nahrazen výrazem “král jižních moří”.

Kniha ale byla kritizována i za tzv. “koloniální rasistické stereotypy”, konkrétně za scénu, ve které se černé děti před bílými vrhají do písku na znamení úcty.

Někteří novináři likvidaci knih kritizují, protože jde podle nich o vymazávání historie. Janne Josefsson věří, že její děti by měly mít právo vědět, jak se psalo v minulém století, a odstranění výtisků z knihoven považuje za ideologické rozhodnutí.

Není to tak dlouho, co škola ve Virginii, v USA, zakázala jinou dětskou knihu, “Dobrodružství Huckleberry Finna”, protože se v ní vyskytovala rasová urážka.

Komentáře

komentáře