Trump zastavil program CIA na vyzbrojování syrských rebelů

0

Trumpova administrativa se rozhodla zastavit utajený program CIA, který vyzbrojoval a trénoval některé rebelské skupiny bojující proti vládě syrského prezidenta Asada. Listu Washington Post to včera sdělili dva vládní úředníci. Bylo to jedno z přání Rusů, kteří Asadovi v oblasti vojensky pomáhají.

Americké rozhodnutí je tak jedním z kroků administrativy, jak vylepšit vztahy s Ruskem.

Program CIA začal v roce 2013 jako snaha tehdejší administrativy prezidenta Obamy svrhnout Asada, ale neměl moc veliký úspěch. Současná mluvčí Bílého domu Sarah Sanders rozhodnutí odmítla komentovat.

Stejně tak se odmítla vyjádřit CIA.

Rozhodnutí učinil poradce pro národní bezpečnost H.R. McMaster a ředitel CIA Mike Pompeo po konzultaci s níže postavenými důstojníky a před Trumpovým setkáním s Putinem v Německu.

Jeden z úředníků uvedl, že jde o signál Putinovi na zlepšení vzájemných vztahů.

Tento krok ovšem posílí hlasy v Kongresu a v médiích, které Rusko obviňují z ovlivňování amerických voleb a snaží se najít jakékoliv spojení Trumpa na Rusy.

Jedním z důvodů zastavení programu bylo také to, že někteří vycvičení rebelové přešli k Islámskému státu a dalším džihádistickým skupinám, a i někteří členové předchozí administrativy se k zastavení programu přiklonili.

Trump zastavení programu sliboval již ve své volební kampani, kdy sliboval, že prioritou bude boj s Islámským státem.

Naopak, podpora skupin, které bojují s Islámským státem, a ne primárně proti vládě prezidenta Asada, bude pokračovat.

Komentáře

komentáře