Mužům v Evropě a západním světě ubývají spermie

0

Počet spermií u mužů z Ameriky, Evropy, Austrálie a Nového Zélandu za posledních 40 let poklesl o více než 50 procent. Vědci to oznámili toto úterý a dodali, že pokles se nezpomaluje. Výsledky výzkumu ukazují úpadek mužského zdraví a plodnosti.

“Tato studie je urgentním budíčkem pro vědce a úřady po celém světě, aby zjistili příčiny tohoto prudkého poklesu spermií,” říká Hagai Levine, který se na výzkumu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě podílel.

Analýza neřešila důvody pro pokles, ale vědci říkají, že se obvykle přisuzuje vlivu různých chemikálií a pesticidů, kouření, stresu a obezitě.

Naznačuje to dopad moderního života na mužské zdraví a může sloužit jako včasné varování před dalšími zdravotními riziky.

Izraelský tým spolupracoval s vědci z USA, Brazílie, Dánska, Izraele a Španělska, a vyhodnocoval data ze 185 studií mezi lety 1973 a 2011. Výsledky, které byly zveřejněny v akademickém žurnálu Human Reproduction Update, ukazují pokles koncentrace spermatu o 52,4 procent a pokles celkového počtu spermií dokonce o 59,3 procent mezi muži ze Severní Ameriky, Evropy, Austrálie a Nového Zélandu.

Naproti tomu nebyly žádné výrazné změny zaznamenány u můžu z Jižní Ameriky, Asie a Afriky. Nicméně experti upozorňují, že v těchto zemích bylo provedeno mnohem méně studií.

Vědecký výzkum by měl být nyní zaměřen na odhalení příčin tohoto poklesu a jeho včasné řešení. Úbytek spermií může mít totiž kromě snížení plodnosti i vliv na genetiku narozených dětí.

Komentáře

komentáře