V novém seriálu o dobytí Tróje bude Achilla hrát černoch.

0
Hakeem Kae-Kazim, nový Zeus, Wikipedia / Kristin Dos Santos

Trója: Pád města, je nový seriál o Trojské válce, který produkuje BBC a Netflix. Klasický homérský příběh o lásce Parida a Heleny, statečnosti Hektora a Achilla a božských rozmarech Dia, dostává nový, politicky korektní rozměr. Role řeckého hrdiny Achilla, jeho přítele Patrokla nebo vládce všech bohů Dia totiž hrají černoši. A produkce nad tím nesmyslem nehnula ani brvou.

Seriál se ještě nezačal natáčet, ale již vzbuzuje jednu zásadní otázku: PROČ? Proč má roli hrdiny starověké Evropy, Achilla, kterého v posledním filmovém zpracování věrně zpodobnil světlovlasý Brad Pitt, hrát černý herec David Gyasi? Proč má roli jeho stejně plavovlasého přítele Patrokla hrát jiný černoch Lemogang Tsipa? A proč má roli starého evropského boha Dia hrát Nigerijec Hakeem Kae-Kazim? Vždyť je to to samé, jako by krále Zulů hrál Jason Statham, nějakého japonského císaře Karel Roden a aztéckou princeznu třeba Judit Bárdos.

Zatímco v Africe, Japonsku a v Mexiku by lidé právem řvali a stěžovali si na překrucování historie, tady jsme zticha a někteří možná ještě přikyvují, že je to takto správně a černoši konečně dostávají šanci. Stěžovali si, že nejsou obsazováni do historických filmů, tak tumáte roli řeckých hrdinů.

Je to asi 20 let, co se v některých západních učebnicích objevil kartagínský vojevůdce Hanibal jako černoch. Přitom tento muž byl etnicky velmi podobný svým římským soupeřům. Stejně tak egyptská královna Kleopatra, u které je tendence dělat z ní černošku, přitom veškeré historické prameny ji zobrazují jako ženu evropské krve. Jedná se o neustále překrucování historie, jehož záměr je zřejmý: přepsat dějiny Evropy a vytvořit iluzi, že tak, jak Evropa vypadá poslední desítky let, vypadala vždy.

Dočkáme se ze strany českých aktivistických filmařů jednou toho, že například Karel IV. bude Arab? Nedivil bych se.

Komentáře

komentáře