Radikální islamisté mají podle studie vysokou znalost islámu

0

Studie islámského teologa z vídeňské univerzity vyvrací rozšířený názor, že radikální islamisté o svém náboženství nic neví. Ednan Aslan ve své 310 stránkové studii, kterou sepsal na základě hovorů s 29 islamisty shrnuje, že motivací džihádistů nejsou ekonomické poměry, ani frustrace, ale právě náboženský zápal.

“Bez ohledu na jejich znalost islámu zradikalizovaná osoba v náboženství vidí něco, co ji dává smysl a strukturu života,” tvrdí Aslan.

Studie, kterou financovalo rakouské ministerstvo zahraničí, varuje před vlivem salafistických skupin, které prý džihádistům poskytují logistiku a podporu. “Osoba s vyšší teologickou znalostí slouží jako autorita a hraje hlavní roli v šíření ideologie,” tvrdí studie.

Počet salafistů, radikální odnože islámu, v západní Evropě prudce roste. Evropští teroristé vycházejí ze salafistických mešit.

“Radikální skupiny a jednotlivci se vnímají jako jediní praví muslimové,” říká zpráva. “Salafisté západní svět vnímají jako nepříitele islámského světa a považují jej za upadající společnost.”

Jiné studie naopak tvrdí, že za radikalizací mladých muslimů stojí životní traumata nebo užívání drog, a radikály označují za špatné, nevzdělané muslimy.

Komentáře

komentáře