Google vyhodil svého inženýra, který zpochybnil firemní politiku diverzity

0

V Evropě spíše přehlédnutý, ale na sociálních sítích v USA velice sledovaný případ inženýra společnosti Google, který v desetistránkovém memu odmítl firemní politiku diverzity, má smutnou dohru. James Damore, autor mema, byl ze společnosti vyhozen. Jako důvod společnost uvedla, že porušil kodex chování. Přitom ještě o víkendu jedna z manažérek Google zveřejnila odpověď jeho manifestu, ve kterém zdůrazňuje, že politika diverzity firmy je i o diverzitě názoru, a zaměstnanci by se neměli bát svůj názor projevit.

O co v manifestu šlo? Damore reagoval na současné správní řízení Google ohledně údajného platového rozdílu mezi muži a ženami. V manifestu se zabýval tím, že důvod, proč je na programátorských pozicích a technických pozicích obecně tak málo žen, spočívá v biologickém rozdílu mezi muži a ženami. Google prý svou firemní politikou vytvořil situaci, kdy se o některých ideologických otázkách prostě nediskutuje. Politiku diverzity, která se pomocí diskriminace a kvót snaží vyrovnat to, co je podle něj přirozené, označil za nefér.

Společnost Google označil za směřující politicky doleva a vyzval k tomu, aby konzervativní pravicoví zaměstnanci nebyli tlačeni do rohu. Autoritářská levicová politika, kterou prý Google ve firmě prosazuje, podle něj vytváří nebezpečné totalitní prostředí.

K rozdílům mezi muži a ženami dále napsal:

“Vždy se ptáme, proč na vysokých pozicích ve vedení nevidíme ženy, ale nikdy se neptáme, proč tam je tolik mužů. Tyto pozice vyžadují dlouhé hodiny plné stresu, které nestojí za to, pokud usilujete o vyrovnaný a naplňující život. Status je primárním měřítkem, podle kterého jsou muži hodnoceni, což je tlačí do lépe placených, méně uspokojujících prací, které tento status pomáhají získat.

Jeho obavy z totalitní politiky Google se ukázaly jako oprávněné. Po víkendu byl James Damore ze společnosti vyhozen, údajně za “opakování genderových stereotypů.” Nyní zvažuje všechny právní kroky, jak se bránit.

Komentáře

komentáře