Libyjská pobřežní stráž vypálila varovné výstřely na loď neziskovky slídící u pobřeží Libye

0

Libyjské námořnictvo vypálilo dva varovné výstřely na loď neziskové organizace, která u libyjských břehů v pondělí pátrala po imigrantech.

Loď Open Arms, která patří španělské organizaci ProActiva, tvrdí, že byla pronásledována libyjskou pobřežní stráží, ačkoliv byla více než jednu míli od libyjských teritoriálních vod.

Libyjské námořnictvo v prohlášení oznámilo, že loď Open Arms zasahovala do záchranné operace libyjské pobřežní stráže, a byla pobřežní stráží požádána, aby odplula. Když odmítla uposlechnout, Libyjci vypálili dva varovné výstřely.

Pobřežní stráž tvrdí, že Open Arms chtěla získat “vzácnou kořist” nelegálních imigrantů.

Libyjský generál Kassem v telefonickém rozhovoru pro CNN sdělil:

“Jsme schopni provádět záchranné operace. Naše přítomnost ruší jejich (neziskovek) přítomnost. Máme těch organizací dost. Zvyšují počty imigrantů a posilují pašeráky. A pak nás kritizují za to, že nerespektujeme lidská práva,” řekl.

Podle vyjádření zdroje blízkého polnímu maršálovi Haftarovi z Libyjské národní armády armáda libyjské vody kontroluje a má povolení jednat “podle situace.” To znamená i vojenskou reakci a to i proti italským vojenským lodím, které začaly u libyjských vod patrolovat.

Komentáře

komentáře