Aplikace Airbnb zrušila účty bílým americkým nacionalistům, kteří se chtěli ubytovat ve Virgínii

0

V sobotu se v americkém městě Charlottesville ve Virgínii koná sraz americké “alt-right”, který má být podle některých názorů jedním z největších srazů americké pravice za poslední desetiletí. Mnozí účastníci si v předstihu zajistili bydlení ve městě přes aplikaci Airbnb, která majitelům nemovitostí umožňuje krátkodobě pronajímat byty a domy za obvykle nižší ceny, než jsou ceny v hotelech. Navíc s domácím komfortem. A tito účastníci zjistili, že jim aplikace Airbnb zrušila jejich účty. Společnost potvrdila, že účty uživatelů byly zrušeny pro porušení diskriminační politiky společnosti. Poškození lidé se ale chtějí soudit.

Airbnb sdělila, že začala rušit účty spojené s chystaným shromážděním poté, co byla upozorněná, že se zasažení uživatelé měli na internetu svěřovat, že si vyřizují ubytování právě přes Airbnb.

V prohlášení společnost napsala, že podle “Závazku ke komunitě,” který společnost vydala v roce 2016, požádala své členy o podepsání závazku “přijímat lidi bez ohledu na jejich rasu, náboženství, národnost, etnicitu, invaliditu, pohlaví, genderovou identitu, sexuální orientaci nebo věk.”

K vyhlášení této politiky došlo poté, co se na internetu začaly šířit informace, že černí uživatelé aplikace mají větší obtíže sehnat ubytování, než bílí uživatelé.

Závazek byl namířen na pronajímatele nemovitostí, ale poslední krok společnosti je první, kdy jsou zacílení hosté.

Poškození uživatelé zatím zvažují žalobu. Organizátor shromáždění zveřejnil prohlášení:

“Je to rasová diskriminace bílých lidí kvůli hájení jejich etnicity. Shromáždění je zaměřeno proti historickému a demografickému odsunutí bílých lidí. Zrušila by Airbnb účty černým nacionalistům nebo aktivistům Black Lives Matter za jejich aktivitu na sociálních sítích? Samozřejmě, že ne!”

Zatímco se společnost odvolává na svůj závazek jednat se všemi lidmi stejně a morální odpovědností jednat tváří tvář údajné extrémní nenávisti, organizátoři se hájí, že tato politika byla vytvořena, aby pronajímatelům bránila odmítnout službu někomu pro jeho rasu a podobně. Společnost nyní tuto praxi rozšířila o to, že svým uživatelům zkoumá účty na jejich sociálních sítích a poté jim odmítne službu, pokud jejich názory nekorespondují s názory společnosti.

V této souvislosti je dobré připomenout případ cukráře, který z náboženských důvodů odmítl upéct dort pro gay pár, a u soudu následný spor prohrál. Stejně tak nemohou společnosti diskriminovat na základě rasy nebo pohlaví. Je tedy možné diskriminovat zákazníky pro jejich politické přesvědčení? S ohledem na první dodatek americké ústavy nikoliv. Společnost Airbnb čeká zajímavý soud.

Komentáře

komentáře