“Obejmi džihádistu.”V Dánsku dávají navrátilým bojovníkům IS byty a práci.

0
Screenshot z Fox News

Policie v dánském města Aarhus zavedla program pro džihádisty, kteří odešli z Dánska do Sýrie a chtějí se vrátit zpět. Udělalo to už 19 z nich. Za odměnu dostanou byt, vzdělání a práci, aby se prý lépe integrovali do společnosti.

Program má samozřejmě své kritiky, překvapivě i z řad muslimů. Jedním z nich je poslanec za konzervativce, Naser Khadeer, který v rozhovoru pro australský pořad Dateline řekl: “Měli bychom je stíhat, ne odměňovat.”

Nicméně policejní inspektor z Aarhusu, Allan Aarslev tvrdí, že “většina” z těch, co se vrátila, je “dobře integrována a děkuje za druhou šanci.”

“Jsou to lidé, kteří byli v Sýrii a my nevíme, co tam dělali. A toto je volba, kterou musíme udělat. Pomoci jim, nebo je nechat být. A já si myslím, že je pro nás bezpečnější těmto mladým lidem pomoci mít normální život, než je nechat na pokoji. Protože pokud je neintegrujeme do místní komunity, budou pro nás znovu bezpečnostním rizikem.”

A co takhle je do Dánska znovu nepustit pane inspektore? Nebo je vydat syrské či irácké vládě a nechat je za jejich zločiny potrestat?

Komentáře

komentáře