Čína by měla v případě severokorejské agrese zůstat neutrální, píše čínský tisk

0

Pokud Severní Korea zahájí útok, který bude ohrožovat Spojené státy, Čína by měla zůstat neutrální, napsal dnes čínský státní tisk v reakci na hrozby Severokorejců odpálit střely na americké tichomořské teritorium Guam.

Číňané se vyjádřili poté, co Donald Trump vyostřil svou rétoriku, když své dřívější prohlášení o “ohni a hněvu” směrem k severokorejskému režimu shledal jako ne dost tvrdé.

Peking, jediný spojenec Severokorejců, vyjádřil již několikrát znepokojení nad nukleárními a raketovými testy země, stejně jako nad společnými vojenskými cvičeními Jižní Koreje a USA v oblasti. A k případnému konfliktu se podle čínských médií staví následovně:

“Pokud Severní Korea jako první vypálí střely, které ohrozí americké území, a USA zareagují, Čína zůstane neutrální. Pokud údery podnikne Jižní Korea a USA a pokusí se svrhnout severokorejský režim a změnit politické uspořádání na korejském poloostrově, Čína jim v tom zabrání.”

Severokorejská státní tisková agentura včera oznámila, že její armáda v polovině srpna dokončí plány na odpálení čtyř raket středního doletu směrem na Guam.

Na to zareagoval Donald Trump:

“Uvidíme, co provede s Guamem. Něco Guamu provede, a Severní Korea zažije něco, co nikdo předtím neviděl,” řekl Trump novinářům bez uvedení podrobností.

Krátce poté s novináři promluvil i ministr obrany Mattis, který řekl, že USA stále preferují diplomatický přístup, protože válka by byla katastrofická.

Na otázku, zda jsou Spojené státy připraveny, pokud Severní Korea přistoupí k agresi, řekl:

“Jsme připraveni.”

Komentáře

komentáře