Demonstraci bílých nacionalistů ukončilo vyhlášení výjimečného stavu guvernérem státu Virginia

0
Richard Spencer, vůdce bílé americké pravice

Slzný plyn, kameny, dýmovnice i fekálie byly zbraně, které dnes použili levicoví a černí protidemonstranti, kteří se snažili narušit povolené shromáždění bílých nacionalistů ve městě Charlottesville ve státě Virginia. Jejich strategie vyvolat co největší pouliční nepokoje a dotlačit tak úřady k rozpuštění povoleného shromáždění přinesla ovoce. Krátce před zahájením shromáždění policie oznámila, že shromáždění je v tuto chvíli nezákonné, a kdo neopustí prostory parku Emancipace, bude zatčen. V akci bylo několik tisíc policistů, včetně příslušníků Národní gardy.

Dnešní nacionalistické demonstraci předcházel neohlášený a nečekaný pochodňový průvod městem, který zamířil k areálu místní univerzity a soše Thomase Jeffersona. Stovky bílých nacionalistů zde za skandování hesel jako “Nenahradíte nás!” nebo “Na bílých životech záleží” konfrontovali hrstku levicových demonstrantů, kteří použili slzný plyn a nejméně jeden z nich byl zatčen policií.

Průvod s pochodněmi vzbudil na jedné straně odsouzení ze strany mnoha levicových aktivistů, ale zároveň povzbudil ty pro-bílé aktivisty, kteří do té doby váhali, zda do Charlottesville přijet. Svůj příjezd do města dopoledne na svém Twitteru ohlásil i David Duke.

Důvod, proč se demonstranti ve městě sešli, je současný stav Ameriky, ve kterém dochází k soustavnému přepisování historie, odstraňování soch a faktické výměně obyvatel. Někteří bílí Američané jsou s tímto staven znepokojeni a chtějí návrat Ameriky do doby před rokem 1965, kdy bílí tvořili v USA většinu a imigrace z neevropských zemí byla vyloučena. Bílí dnes tvoří asi 65 procent obyvatel země, a jejich číslo stále klesá. Organizátoři demonstrace jsou přesvědčeni, že bílí lidé mají právo na to žít ve vlastní zemi a neomlouvat se za to, kým jsou.

Jiného názoru je americká levice, která si v etnické přeměně Ameriky rochní. Názory, že Americe prospěje, když bílí lidé zcela vymřou, nejsou v USA ojedinělé. Když tito lidé získají někde politickou moc, snaží se ji využít například k odstranění veškerých vzpomínek na původní historii místa. Což se stalo právě i v Charlottesville, kde rada města nejdříve rozhodla o přejmenování parku generála Lee na park Emancipace, a pak také o odstranění generálovy sochy.

Bílí demonstranti, kteří se dnes do města sjeli, a bylo jich možná i pár tisíc, se začali scházet u sochy generála Lee. Nicméně guvernér státu Virginia, zřejmě protiprávně, v předstihu vyhlásil výjimečný stav. Je důležité zmínit, že obvykle se výjimečný stav vyhlašuje až poté, co se něco výjimečného stane. V případě levicových a Black Lives Matter demonstrací je to až poté, co je zničena polovina města. Ale většinou ani tehdy ne.Tedy ve chvíli, kdy se demonstranti začali srocovat, jejich shromáždění, a fakticky každé shromáždění ve městě, již bylo nezákonné.

Na místě ale byli přítomni i levicoví radikálové, kteří bílé demonstranty zasypávali kamením, fekáliemi i chemikáliemi, a při přímým střetech používali slzný plyn. Došlo tak k několika potyčkám, které si vyžádaly jen jednoho zatčeného a osm zraněných. Na americké poměry posledních měsíců nic velkého. Přesto to stačilo jako záminka, aby policie bílé demonstranty v parku vyzvala k opuštění parku. Přítomná Národní garda měla všechny, kdo neuposlechnou zatýkat. Ačkoliv výzva směřovala i k levicovým demonstrantům, vytlačeni byli jen bílí demonstranti.

 

Ti pak v menších i větších skupinách opouštěli centrum města, během čehož došlo ještě k několika menším potyčkám. Levicové demonstraci pak bylo zcela nepřekvapivě dovoleno pochodovat.

Ačkoliv tématem dnešního shromáždění nebyla nenávist, ale legitimní požadavek, aby bylo zachováno kulturní dědictví Ameriky a respektována práva bílých lidí, a ačkoliv násilí začala a ve většině případů iniciovala levice a černí radikálové, četní politici, včetně Donalda Trumpa, jeho ženy a viceprezidenta Pence odsoudili “nenávist a násilí”. Ač nejmenovali, jejich výzvy evidentně odsuzovaly pro-bílé demonstranty. A ti se nyní právem cítí zrazení a nevyslyšení.

Bílí lidé, kteří usilují o zachování svého dědictví, se v současných Spojených státech staly skutečnou utiskovanou menšinou, jejímž osudem má být vyhynutí. Kam to povede ukáže jen čas.

Doplnění: Po rozpuštění pro-bílé demonstrace vjelo do davu pochodujících levicových demonstrantů auto. Mnoho zraněných. Viník je neznámý.

Komentáře

komentáře