Ve Virgínii se dnes má konat největší nacionalistická demonstrace za poslední desetiletí. Bílí se sešli již v noci k masivnímu pochodňovému průvodu.

0

Demonstrace pod názvem “Unite the Right” neboli “Sjednocení pravice” se má dnes konat v Charlottesville ve Virgínii, městě, které se v posledních měsících stalo už dvakrát srazem americké krajní pravice. Důvodem je snaha městské radnice odstranit sochu generála Lee.

Město již přejmenovalo náměstí generála Lee na náměstí Emancipace. Toto univerzitní město je totiž baštou levice. Asi 80% obyvatel zde v listopadu volilo Hillary Clinton. Odstranění sochy je pro tuto chvíli zablokováno soudem a bude se o něm ještě rozhodovat. A právě tento symbolický boj o sochu do města láká bílou americkou pravici, která dává přepisování americké historie hlasitý nesouhlas.

Dnes se má ve městě konat demonstrace, u které policie počítá s účastí několika tisíc lidí a stejný odhad mají i organizace, které se zabývají extremismem. Tolik lidí se na pro-bílé demonstraci sešlo naposledy někdy v 60.letech a tak jsou k těmto odhadům někteří lidé skeptičtí. Nicméně již minulou noc městem směrem k levicovému univerzitnímu kampusu prošel masivní průvod lidí s pochodněmi, kteří skandovali “You will not replace us!” – “Nevyměníte nás”. Myšleno tak, že nebílí v Americe populačně nevymění bílé.

Postavila se jim jen hrstka protestujících, kteří neskrývali své zklamání nad tím, že jich je proti “stovkám” tak málo.

Komentáře

komentáře