Další dvě neziskovky se stahují ze Středozemního moře

0
Foto: Darrin Zammit Lupi/MOAS

Vedle organizace Lékaři bez hranic, která oznámila ukončení svých “záchranných” služeb ve Středozemním moři, své aktivity ukončují další dvě organizace – Save the Children a německá Sea Watch. Obě organizace vyjádřily své obavy z libyjské pobřežní stráže a nemožnost bezpečně operovat na moři ze strachu z libyjských úřadů.

“Necháváme ve Středozemním moři smrtelnou mezeru,” řekl zakladatel Sea Watch, Michael Busch Heuer, a dodal že Libye projevila “jasnou hrozbu” směrem k neziskovým organizacím operujícím u jejího pobřeží.

Libyjská pobřežní stráž se již několikrát střetla s loděmi neziskovek a v jednom případě došlo na varovné výstřely. Libye svůj postoj chrání s tím, že jde o zabezpečení záchranných operací.

“Obecně neodmítáme jejich (neziskovek) přítomnost, ale požadujeme od nich větší spolupráci s libyjským státem…měly by libyjské suverenitě projevit větší respekt,” řekl mluvčí pobřežní stráže Ayoub Qassem

Napětí trvá ale i mezi neziskovkami a italskou vládou, která tvrdí, že tyto organizace spolupracují s pašeráky lidí. Itálie také podporuje snahy Libye, aby imigranty na moře nepouštěla.

I přes odpor odpor některých frakcí v Libyi, které odmítají vládu v hlavním městě Tripoli, se Itálie snaží po technické a materiální stránce libyjské pobřežní stráži pomáhat. Téma imigrace je v Itálii velmi ožehavé. Do země za poslední 4 roky dorazilo více než 600 tisíc imigrantů. Většina právě z Libye. Asi 13 tisíc jich na moři utonulo. Asi třetinu z nich dovezly lodě neziskovek.

Prokuratura na Sicílii zahájila vyšetřování proti některým neziskovkám, které viní ze spolupráce s pašeráky.

Komentáře

komentáře