Lékaři bez hranic přerušili svou taxislužbu ve Středozemním moři

0
Lekáři bez hranic

Françoise Bouchet-Saulnier, který je zodpovědný za loď Prudence patřící organizaci Lékaři bez hranic, řekl, že tato nezisková organizace přerušuje své operace ve Středozemním moři, dokud prozatímní libyjská vláda nevysvětlí své várování, že “neziskovky, které předstírají záchranu ilegálních imigrantů a provádění humanitárních akcí” už nejsou v záchranných zónách vítány.

Na začátku tohoto týdne libyjská pobřežní stráž vypálila dva varovné výstřely na loď jiné neziskové organizace – Golfo Azzurro.

Posádka řekla, že ji bylo sděleno: “Sledujeme vás poslední dva dny. Provádíte podezřelé aktivity, máme potvrzení, že jednáte s pašeráky, nevracejte se zpět do našich vod.” A Libyjci údajně dodali: “Už se nikdy nevracejte, nebo vás zastřelíme.”

Zdá se, že na rozdíl od měkkých evropských politiků, to Libyjci zvládli. A stačily dvě varovné dávky z kulometu na lodi pobřežní stráže a jasné varování, a neziskovky se stahují. Evropa tak snad přistoupí k australskému modelu, který neakceptuje žádné imigranty, kteří se do země dostali ilegálně. Tato hrozba pokusy o průnik do země úspěšně odrazuje.

Comments

comments