Účastníci rozpuštěné demonstrace v Charlotesville chtějí proti městu podat žalobu

0

Aktivista a jeden z účastníků nacionalistické demonstrace v Charlottesville ve Virginii, Nathan Damigo, chce město žalovat pro porušení svých občanských práv. Je třeba si uvědomit, že všechny důležité společenské kroky se v Americe řeší u soudu. Soud má ultimátní rozhodovací právo a podle rozhodnutí soudu se musí všechny státní instituce řídit. Nebude to ani Donald Trump, ani velká média, ani nikdo jiný, kdo rozhodne o tom, zda mají bílí nacionalisté právo se shromažďovat a propagovat své názory. Bude to jen a pouze soud. A o to nyní jde.

Vybíráme z prohlášení, které aktivista Damigo zveřejnil k finanční sbírce, kterou umístil na internet.

Sraz Unite the Right v Charlottesville byl naplánován a povolen shromáždit se v Parku generála Lee dne 12.8. měsíce dopředu. Týden před tím, než mělo ke shromáždění dojít, rada města zrušila povolení shromáždit se v Parku generála Lee a sdělila organizátorům, že mají náhradní místo několik kilometrů daleko od centra.

Organizátor shromáždění, Jason Kessler, se spojil s Americkou unií občanských práv a právníkem Kyle Bristowem a podali žalobu, aby bylo místo původního srazu obnoveno.

11.8., v 8 večer, federální soud nařídil, že shromáždění v Parku generála Lee je platné.

Měsíce plánování a práce s policií v Charlottesville, aby bylo zajištěno bezpečí účastníků shromáždění, se mělo konečně vyplatit. Nicméně když se účastníci začali pokojně shromažďovat na vyhrazeném místě, zatímco na ně levice útočila pepřovým sprejem a kameny, lahvemi a tyčemi, se znepokojením jsme si všimli, že policisté odpovědní za naši bezpečnost nedělají svou práci.

Navíc, určení mluvčí nebyli vpuštěni na místo, kde na ně čekalo audio zařízení pro jejich projevy. Organizátoři mluvili několikrát s policií a ptali, se proč nemohou na místo, na které mají povolení. Policie se vyhýbala odpovědi s tím, že čeká na rozkazy.

O půl hodiny později se objevil policejní kapitán a začal oznamovat účastníkům, že naše shromáždění bylo prohlášeno za nezákonné a musíme místo opustit. Pokud to neuděláme, budeme zatčeni.

Dav byl zmatený a nebylo jasné, zda podle rozkazu odejít, nebo se postavit proti jasnému zneužití jejich ústavních a občanských práv. Ve chvíli, kdy většina účastníků začala park opouštět, Nathan Damigo zůstal a byl zatčen za neuposlechnutí nezákonného rozkazu, který porušil nařízení federálního soudu. Nicméně byl krátce poté propuštěn a spojil se s právníkem Kylem Bristowem, aby zvážili právní kroky.

Toto bude velice důležitá právní bitva. Bílí lidé nesmějí mít strach být hrdí na to, kým jsou, a bojovat za nepřepisování své historie.

Komentáře

komentáře