V italském uprchlickém táboře se skrýval somálský pirát

0
Mohamed Farah

Čtyřiadvacetiletý Somálec Mohamed Farah dorazil do Itálie bez dokumentů a jakékoliv identifikace, což je u žadatelů o azyl v Evropě zcela běžné. Ztěžuje to totiž jejich deportaci podle pravidel EU.

Že je Farah pirát se zjistilo při jeho přijetí do azylového zařízení ve městě Caltanissetta, kde součástí přijímacího procesu je odebrání otisků prstů. Jeho odpovídaly otiskům nalezeným při pirátském útoku z roku 2011, což vedlo k jeho zatčení a zahájení vyšetřování.

Farah je podezřelý, že se podílel na únosu italského tankeru Savina Caylyn, který 8.února 2011 obklíčil gang pirátů se zbraněmi.

Posádka, ve které bylo 5 Italů a 17 indických námořníků, byla držena a mučena více než 10 měsíců, než bylo vyplaceno výkupné ve výši 11,5 milionu dolarů. Tato částka byla doručena somálské pobočce Al-Kajdy, skupině Al-Shabab.

Policie poté na lodi sejmula otisky prstů a uložila je do databáze. Nyní, po více než šesti letech, měl jeden z pirátů tu drzost a přišel do Evropy. Jestli tu měl i nějaký úkol bude nyní prověřovat italská policie.

Kolik dalších takových, jejichž otisky nemají úřady k dispozici, se ještě v uprchlických táborech nebo na evropských ulicích nachází?

Komentáře

komentáře