Domů Svět Hysterie v USA nekončí. Skupina fanatiků se pokusila vykopat z hrobu ostatky...

Hysterie v USA nekončí. Skupina fanatiků se pokusila vykopat z hrobu ostatky generála Konfederace.

0

Prezident Trump se v úterý ve svém projevu řečnicky ptal, kde to skončí. Hysterie ve Spojených státech nyní padla na nové dno, když se v Memphisu v Tennessee skupina aktivistů pokusila vykopat ostatky generála Konfederace Nathana Bedforda Forresta. Symbolicky zaryli lopatou do země, a vyhrožovali, že pokud ostatky neodstraní stát, přijedou s těžkou technikou, a ostatky vykopou.

N.B.Forrest byl slavný generál jižanské kavalerie, který si své ostruhy vysloužil doslova od píky. V červenci 1861 se zapsal jako vojín, ale díky své vynikající službě u jezdectva stoupal raketově vzhůru a již o rok později se stal generálem. Narodil se a zemřel ve státě Tennessee, který byl v době občanské války součástí Jihu. Zemřel v roce 1877 a v roce 1904 byly jeho ostatky uloženy v parku ve městě Memphis.

Forrest ale proslul i něčím jiným. V době tzv. Rekonstrukce, když Spojené státy na bývalém území Jihu zavedly polovojenskou vládu a mnoho úředních pozic obsadili černoši, Forrest spolu se svými přáteli založil tajné společenství, jehož posláním bylo Konfederaci obnovit. Forrest se stal tzv. Velkým čarodějem tohoto společenství, které se nazývalo Ku Klux Klan. Nicméně po roce existence Klanu Bedford organizaci rozpustil a o několik let později dokonce nabízel své služby jako dobrovolník k potrestání těch, kteří prováděli násilné útoky proti černochům. Krátce před svou smrtí své rasové názory úplně opustil a vyzýval ke smíření černých a bílých obyvatel Jihu.

Některým aktivistům to ale nestačí a ve své štvavé kampani se neštítí zastavit ani před zneuctěním ostatků mrtvého. Isaac Richmond, vůdce tzv. Komise pro náboženství a rasismus řekl:

“Když bude pryč, kus toho rasismu a rasové nenávisti bude pryč. Naplnili jsme lopatu, a doufáme, že všichni budou následovat, a vykopeme ho. Přivezeme traktory a chlapy s vybavením, abychom Bedforda Forresta dostali z memphiské půdy.”

Aktivisté

Potomci N.B.Forresta čin odsoudili jako vandalismus, a tvrdí, že aktivisté porušili zákon. Jeden muž jel dokonce 400 kilometrů, aby přivezl kus půdy, kterým nahradil ten, co aktivisté vykopali.

Současné zákony zakazují odstranění památek, včetně soch, na historická období. Vykopání a odstranění ostatků generála Forresta by muselo schválit hned několik úřadů. Rada města již svůj souhlas vydala.

Komentáře

komentáře