Americká organizace monitorující “digitální svobodu” kritizuje Google a další společnosti

0

Rozhodnutí společností Google, GoDaddy a Cloudflare vymazat neonacistickou internetovou stránku Daily Stormer ze svého portfolia, označila americká skupina monitorující porušování práv na internetu za nebezpečné.

Společnosti ke svému rozhodnutí došly poté, co stránka Daily Stormer zesměšňovala Heather Heyer, která zemřela při střetu s autem, co řídil jeden z účastníků pravicového shromáždění. To vedlo k okamžitému zastavení poskytování internetových služeb ze strany několika společností.

Tuto reakci ale nyní kritizuje Electronic Frontier Foundation (EFF).

“Jsme pevně přesvědčeni, že to co GoDaddy, Google a Cloudflare udělaly, je nebezpečné,” tvrdí EFF. Protože poskytovatelé internetových služeb, zvláště ti s malou konkurencí, kontrolují tak velký online prostor, že následky jejich rozhodnutí mají dalekosáhlý dopad na svobodu projevu po celém světě.”

Organizace dodává, že věří, že “nikdo”, včetně vlády a soukromých společností, by neměl rozhodovat o tom, kdo smí a nesmí mluvit.

“Zcela souhlasíme s obavami EFF,” říká ředitel jedné ze společností, která Daily Stormer také omezila, Matthew Price z Cloudflare. “Odrážejí obavy, které jsme zveřejnili na našem blogu.”

Matthew Price vysvětluje, že své rozhodnutí učinil poté, kdy se správci Daily Stormer začali domnívat, že Cloudflare jejich věc podporuje.

Google a GoDaddy ale žádnou lítost neprojevily. Daily Stormer podle nich porušil jejich obchodní podmínky.

Daily Stormer je nyní nedostupný na otevřeném webu poté, kdy mu doménoví a hostingoví správci, včetně jedné ruské společnosti, odmítly služby.

Stránka nyní funguje na tzv. temném webu. Síť temného webu Tor neplánuje, že by Daily Stormer jakkoliv omezovala.

“Tor byl navržen, aby hájil lidská práva a soukromí tak, že zabrání komukoliv, včetně nás, aby něco cenzuroval,” stojí v prohlášení společnosti.

BBC

Komentáře

komentáře