Šílenství se strháváním soch se dostalo i do Londýna. Hádejte kterou chtějí odstranit.

0
Ellie Foreman-Peck

Jak předpovídal prezident Trump, nezastaví se to u soch generála Lee a vojáků Jihu. Nezastavilo se to dokonce ani v USA. Nejnovější požadavek na odstranění sochy přichází z Londýna a jeho obětí má být slavný britský admirál, a vítěz nad napoleonským námořnictvem v bitvě u Trafalgaru, národní hrdina Horatio Nelson.

V článku britského levicového deníku Guardian sloupkařka Afua Hirsch tvrdí, že ji “postavy jako Nelson okamžitě přijdou na mysl,” když slyší o tom, jak se v USA odstraňují konfederační sochy.

Stěžuje si, že zatímco Britové odsuzují rasisty v USA, vlastní koloniální a pro-otrokářští titáni v Británii jsou stále oslavováni.

Afua Hirsch zapomíná, že Británie zakázala otroctví na území celého svého impéria v roce 1833, v době kdy tento zavrženíhodný institut ještě existoval ve většině tehdejšího světa. Otrokářský systém byl vlastní celé Africe, muslimskému světu, znali jej američtí Indiáni, praktikován byl v Asii, a existoval v evropských koloniích. Evropané byli první, kdo tuto zrůdnost začali potlačovat. V některých zemích Afriky existuje systém otroctví dodnes.

Kampaň, která běží na internetu pod hashtagem #nelsonmustfall (Nelson musí padnout) vzbudila mezi Brity velké pobouření. V Británii se levici s bouráním soch zatím dobře nepovede.

Komentáře

komentáře