Desetitisíce syrských uprchlíků se dočasně vrací domů na náboženské svátky

0
Syřané se na svátek Eida vrací z Turecka domů

Desetitisíce Syřanů, kteří uprchli před občanskou válkou v zemi do Turecka, se dočasně vrací domů, aby oslavili hlavní muslimský svátek. V pondělí to oznámily turecké úřady. V Turecku se momentálně nachází téměř tři miliony Syřanů, většinou ve velkých městech.

V některých oblastech severozápadní Sýrie nyní panuje relativní stabilita, což Syřanům umožňuje se vracet.

Úřady z jižní turecké provincie Kilis na hranicích Sýrie zavedly zvláštní systém, který Syřanům v Turecku umožňuje odjet na svátek Eid domů, a poté se vrátit zpět do Turecka.

Poté, co na zvláštní internetovou stránku zadají své detaily a zaregistrují se, mohou Turecko do středy opustit skrz Oncupinarský hraniční přechod a vrátit se do 15. října.

Podle agentury AFP stojí na hranici dlouhá fronta syrských rodin, které odcházejí do Sýrie. Podle úřadů dosud přešlo 40 360 Syřanů a denně prochází 4000. Hranice je otevřená od 15.srpna.

Syřané se vracejí do měst, které byly osvobozeny od Islámského státu, jako je Al-Bab a Jarabulus. Na vyhnání džihádistů se podílely i turecké jednotky. Podle tureckých úřadů se život ve městech začíná vracet k normálu. Otevírají se školy a úřady.

Festival Eid, neboli svátek Obětování, je barbarský zvyk připomínající vůli Abraháma obětovat svého syna bohu, který pak místo syna poslal na smrt ovci. Během oslav jsou zmasakrovány miliony zvířat.

Vraždí zvířata přímo na ulicích

Komentáře

komentáře