Divadlo v Memphisu po 34 letech zrušilo promítání Severu proti Jihu

0

Kultovní historický film Gone with the wind z roku 1939, který znají čeští diváci pod názvem Sever proti Jihu, byl shledán jako rasistický a necitlivý a po 34 letech pravidelného promítání jej stáhli z programu divadla Orpheum v Memphisu, v Tennessee.

Po posledním promítání z 11. srpna zaplavili divadlo různí aktivisté stížnostmi na údajný rasistický obsah filmu.

Divadlo vydalo prohlášení, že film byl stažen, protože byl “necitlivý” k návštěvníkům kina.

“Jako organizace, jejímž posláním je bavit, vzdělávat a osvětlovat komunity, kterým slouží, Orpheum nemůže promítat film, který je necitlivý k velké části místní populace.”

Rozhodnutí divadla ukončuje tradici 34 let promítání. Vše prý začal příspěvek na Facebooku divadla, kdy někdo film označil za rasistický. Někdo další připsal, že “pomalu, ale jistě tuto komunitu zbavíme všech vzpomínek na bílou nadvládu.”

Ikonický film zachycuje životy na jižanské plantáži během a po Občanské válce a sleduje příběhy bílých i černých postav v tomto historickém období. Herečka Hattie McDaniel, která ztvárnila služku Mammy, se stala první Afroameričankou, která za svou roli ve filmu získala Oskara.

Ve filmu se ani jednou neobjevilo slovo “negr”. Producent filmu, David Selznick, první promítání konzultoval s NAACP a vysvětlil, že jako Žid nechce zvyšovat rasové napětí. NAACP poslala děkovný dopis a film označila za objektivní.

Severem proti Jihu to zřejmě jen začíná. Brzy budou za rasistické označeny všechny klasické filmy, ve kterých nejsou zobrazeni příslušníci rasových menšin. Při dnešní hysterii, která v USA panuje, je to velice pravděpodobné.

Komentáře

komentáře