Koalice vedená Američany vyrvala z rukou Islámského státu starou část jeho hlavního města – Rakky

0

Američany podporovaná koalice dobyla Staré město v Rakce, což je poslední velká bašta Islámského státu.

Kurdští a arabští bojovníci historickou část města obsadili po víkendové ofenzívě, při které zlikvidovali poslední hnízdo odporu v historické Velké mešitě.

Dobytí čtvrti je vyvrcholením tvrdé dvouměsíční bitvy, která se ukázala být nejtěžší výzvou tři měsíce dlouhé ofenzívy proti městu, která začala v červnu a ještě není u konce.

Na rozdíl od Mosulu není Staré město centrem Rakky a jeho dobytí neznamená konec bojů. Potvrdil to mluvčí koalice, plukovník Ryan Dillon.

Koalice v tuto chvíli kontroluje 60 procent města a ačkoliv dobytí Starého města znamená významný krok v ofenzívě, boj, který se změnil v bitvu o každý dům proti neviditelnému nepříteli, prý ještě bude trvat nejméně týdny.

Kurdští bojovníci postupují dům od domu

Kurdské a arabské síly postupují doprovázeny zvláštní americkými jednotkami a podporovány leteckými údery amerických bitevníků. Čelí nastraženým výbušninám a sebevražedným atentátníkům, kteří jsou díky síti tunelů schopni se koaličním bojovníkům objevit v zádech a zaútočit z týlu.

Ve městě je prý asi 20 tisíc civilistů a letecké údery je nijak nešetří. Podle organizace Amnesty International jich měly zahynout už stovky.

Bojovníci koalice

Nejtvrdší boje se očekávají v centru města, kde se nacházejí vládní budovy. Islámský stát je zde velice dobře opevněn a bude bojovat do posledního muže.

Vedle ofenzívy proti Rakce syrské vládní síly úspěšně dobývají město Deir al-Zour ležící jižně od Rakky, které je posledním větším městem ať už v Sýrii nebo v Iráku, které je pod kontrolou IS. Syrské vládní jednotky jsou již na dohled svým kamarádům, kteří jsou ve městě poslední tři roky obklíčeni.

Komentáře

komentáře