Mossad zveřejnil tajné složky o Josefu Mengelem. Izraelcům prý dvakrát unikl.

0
Josef Mengele. Foto Rex Features

Izraelský Mossad prý propásl nejméně dvě příležitosti zadržet nacistického lékaře z Osvětimi, doktora Josefa Mengeleho. Bývalý agent tajné služby to v úterý prozradil novinářům.

Rafi Eitan, který vedl skupinu, co v roce 1960 z Argentiny unesla Adolfa Eichmanna, řekl, že během pátrání objevili i skrýš “Anděla smrti.”

“Ve stejnou dobu, kdy jsme chytili Eichmanna, žil Mengele v Buenos Aires. Našli jsme jeho byt a nechali ho sledovat,” prozrazuje agent poté, co Mossad své složky o pátrání po Andělu smrti odtajnil.

Mengele (třetí zprava) s přáteli v Jižní Americe

Eitan, kterému je dnes 90, řekl, že zatímco jeho skupina Eichmanna zadržovala v bezpečném domě a chystala se jej propašovat do letadla izraelských aerolinií, šéf Mossadu Issar Harel chtěl, aby skupina unesla i Mengeleho. Ale Eitan nesouhlasil.

“Nechtěl jsem provést dvě operace ve stejnou dobu, protože jednu jsme měli téměř jistou, a podle mých zkušeností, když se pokusíte provést další akci, vystavujete tím v riziko obě.”

Jako kompromis Eitan zůstal v Buenos Aires, kde Mengeleho sledoval, zatímco jeho tým s Eichmannem odletěl do Izraele, kdy byl souzen a oběšen.

Mengele (vlevo) při večeři s přáteli v Brazílii

“Mengele nebyl doma a jeho sousedé říkali, že se vrátí za týden. Jenže mezitím se Eichmannův únos dostal na veřejnost a Mengele se do svého bytu už nikdy nevrátil.”

Mossad ho pak minul ještě jednou, když byl spatřen v Brazílii.

“Na konci roku 1962 byl Mengele spolehlivě identifikován na jedné farmě poblíž Sao Paula,” pokračuje Eitan.

Josef Mengele na civilním snímku

Jenže v té době již byl Issar Harel z vedení Mossadu pryč a tajná služba operaci neschválila, protože v té době měla jiné priority.

Mengele zahynul v roce 1979 v Brazílii, když se nešťastnou náhodou utopil. Mossad na jeho smrti neměl podíl.

Na motivy jeho příběhu byl natočen film Hoši z Brazílie, kde si Mengeleho zahrál Gregory Peck

Komentáře

komentáře