Umělá inteligence dokáže z fotografie rozeznat, jestli jste gay

0
Kredit Yilun Wang, Michal Kosinski

Nová studie tvrdí, že umělá inteligence dokáže z fotografie analyzovat jedincovu sexuální orientaci.

Podle jejích autorů, kteří prý byli závěry studie šokováni, dosahuje přesnost systému až 91 procent u homosexuálních mužů a 83 procent u homosexuálních žen.

Studie také tvrdí, že homosexuálové, muži i ženy, mají pohlavně netypickou obličejovou morfologii a výraz.

Studie nazvaná Hluboké nervové sítě jsou při odhalování sexuální orientace z fotografie obličeje přesnější než lidé, je dílem autorů ze Stanfordské univerzity, Yilun Wanga a Michala Kosinského. Tvrdí, že “tvář ukazuje mnohem víc o sexuální orientaci, než může být vnímáno a interpretováno mozkem.”

Vědci použili hluboké nervové sítě k analýze 35 326 obličejů z americké seznamky s cílem identifikovat obličejové rysy, které mohou být lidským mozkem nesprávně interpretovány.

Shutterstock

Algoritmus bral v úvahu “pevné” rysy, jako je nos nebo tvar očí a “pomíjivé” rysy, které vědci definovali jako styl péče o sebe.

Studie se účastnili pouze bílí lidé, protože vědci nedokázali najít dostatečný počet nebílých gayů. Stejně tak studie nebrala v úvahu bisexuály a transgender lidi.

Když systém dostal jen jednu fotografii homosexuálního muže a heterosexuálního muže, správně poznal gaye v 81 procentech případů. Pokud dostal k dispozici fotografií víc, i přesnost byla vyšší. U pěti fotografií to bylo 91 procent.

Naproti tomu lidští hodnotitelé dosahovali správných výsledků jen v 64 procentech u mužů a 54 procentech u žen.

Vědci tvrdí, že homosexuální muži mají užší čelisti, delší nos, větší čelo a méně ochlupení tváře, než heterosexuálové, a že homosexuální ženy mají větší čelisti a menší čela než heterosexuální ženy.

A dodávají: “Lesbické ženy mají méně očního make-upu, tmavší vlasy, a méně výrazné oblečení. Celkově vypadají méně žensky. Ačkoliv se ženy obecně více smějí, lesbické ženy se prý smějí méně, než heterosexuální ženy.

Dalším zajímavým zjištěním bylo, že heterosexuální muži a lesbické ženy nosí baseballové čepice více, než homosexuální muži a heterosexuální ženy.

Vědci doufají, že budoucí výzkum odhalí spojení mezi obličejovými rysy a osobností, politickými názory a psychologickým stavem.

Autoři studie dodávají: “Výsledky jsme byli šokováni a strávili jsme mnoho času zvažováním, zda mají být zveřejněny.”

Komentáře

komentáře