Nejvyšší soud USA jedná o podobě vlajky státu Mississippi

0
Vlajku amerického státu Mississippi

Symbol jižanské Konfederace, který je vypodobněn i na oficiální vlajce amerického státu Mississippi, bude řešit Nejvyšší soud.

Ten v srpnu požádal guvernéra Mississippi, Phila Bryanta, aby do 28. září soudu předal argumenty pro obhajobu symbolu Konfederace na státní vlajce.

Soudy nižší instance zatím rozhodly v neprospěch černošského právníka Carlose Moora z Mississippi, který kvůli vlajce v roce 2016 podal žalobu. Moore tvrdí, že mu vlajka způsobuje fyzickou a emoční újmu, protože její poselství je “bolestivé, ohrožující a útočné,” a “cítí se kvůli ní jako občan druhé kategorie.”

Michael Scott, člen Mooreova právního týmu, řekl pro agenturu AP, že požadavek Nejvyššího soudu o argumenty guvernéra státu je dobrým znamením, že případ u Nejvyššího soudu nakonec skončí.

“Ačkoliv to neznamená, že Nejvyšší soud případ vezme, ukazuje to, že tomu dává vážnou šanci,” říká Scott. “Jsme tímto vývojem velmi potěšeni a zůstáváme v naději, že Nejvyšší soud bude souhlasit, že záležitosti rovnosti, které jsme vznesly, stojí za jeho čas.”

Stát Mississippi je dnes jediným americkým státem, který má ve své vlajce symbol jižanské Konfederace. Stát vlajku v této podobě užívá od roku 1894. V roce 2001 bylo ve státě provedeno referendum, které mělo schválit novou podobu vlajky. 64 procent voličů ale hlasovalo za zachování vlajky v její podobě.

Komentáře

komentáře