OSN odsoudila Maďarsko, že nechce imigranty

0
Maďarsko čelilo v roce 2015 nezvladatelnému náporu imigrantů

Jako z jiného světa zní prohlášení Spojených národů, které kritizují Maďarsko za “zcela zřejmý úmysl” zastavit ilegální migraci, a za hraniční plot, který nedělá dobrý dojem na možné žadatele o azyl.

“Můj hlavní dojem je, že zde existuje zcela zřejmý úmysl výrazně limitovat počet lidí, kterým bude dovoleno přijít do Maďarska hledat ochranu,” říká šéf agentury pro uprchlíky OSN Filippo Grandi při návštěvě tranzitní zóny pro žadatele o azyl na maďarsko-srbské hranici.

“Když jsem dnes stál u hraničního plotu, cítil jsem, že celý systém je vytvořen, aby udržel lidi, a mnozí z nich utíkají před válkou a perzekucí, mimo Maďarsko,” dodal.

Grandi řekl, že chápe komplikovanou pozici, které Maďarsko zeměpisně čelí, protože leží mezi Balkánem a tou částí Evropy, která imigranty láká.

Ale činitel OSN říká, že robustní zařízení, jako je plot se žiletkovým ostnatým drátem, který Maďaři postavili, aby už se nikdy neopakovalo, že jejich zemí projde 400 tisíc nevítaných imigrantů, vytváří dojem odmítání, který, jak věří, by měl být změněn.

“Hledání azylu není zločin,” říká. “Uprchlíci, které jsem potkal, jen v Evropě hledají bezpečí a jejich budoucnost je nejistá.”

S pochopením, že “ochrana uprchlíků a bezpečí země není kompatibilní,” Grandi zdůrazňuje tzv. “důležitost evropské solidarity” a aby každý člen EU udělal svůj díl a přijal uprchlíky, kteří jsou v Řecku a Itálii.

Maďarsko odmítá ze své pozice uhnout byť jen o milimetr a celá vláda, i většina země, stojí za tím, že Maďarsko “není a nechce být zemí imigrantů.”

Comments

comments