Dílo zkázy dokonáno. Radnice v Dallasu odstranila sochu generála Lee

0

Jak jsme před týdnem informovali, soud v Texasu rozhodl o odstranění sochy generála Lee. Včera k tomu skutečně došlo.

Dělníci ve čtvrtek večer dorazili do parku, který nese generálovo jméno, a pod policejní ochranou sochu sundali z podstavce.

Toto dílo zkázy, které nachází podobnost jen v totalitních režimech, nebo v dobách revolucí, je výsledkem déle trvající kampaně proti symbolům amerického Jihu, která se zintenzivnila po událostech v Charlottesville.

Více než 4 metry vysoká socha generála sedícího na koni vedle bezejmenného vojáka stála v parku od roku 1936, když se jejího odhalení účastnil tehdejší prezident F.D. Roosevelt.

Dělníci ve žlutých vestách museli sochu uříznout speciální pilou a následně zvednout jeřábem a naložit. Celá operace trvala čtyři hodiny a sledovalo ji mnoho občanů včetně těžce ozbrojených policistů. Během prací nedošlo k žádným incidentům.

Radnice se teď musí rozhodnout, co se se sochou stane. Také zřejmě dojde k přejmenování parku.

Odpůrci sochy většinou tvrdí, že jde o útok proti černým Američanům a ideálům rasové rovnosti. Zastánci sochy naopak tvrdí, že reprezentuje důležitou část americké historie a dává hold těm, kdo bojovali a umírali za věc Jihu, který se chtěl v občanské válce od USA odtrhnout.

Comments

comments