V londýnském metru bouchla bomba ukrytá v termotašce z Lidlu

0
Bomba v tašce z Lidlu

Cestující londýnského metra z dnešního rána mohou mluvit o obrovském štěstí. Výbuch bomby, který několik lidí jen zranil, mohl zabít desítky lidí, pokud by bomba vybuchla, jak měla. K výbuchu došlo na stanici Parsons Green v Západním Londýně dnes ráno v 8:20. Policie již útok označila za terorismus. Několik cestujících utrpělo popáleniny, a další byli zranění v následné tlačenici. Lékařské ošetření muselo vyhledat celkem 18 cestujících.

Protiteroristická jednotka policie nyní kyblíkovou bombu, která vybuchla jen částečně, zkoumá, a skrze kamerové záběry pátrá po útočníkovi. Fotografie z místa činu ukazují termotašku s logem Lidl s velikým kbelíkem uvnitř a vánoční světla, která z něj koukají.

Svědkyně z místa činu Sylvain Pennec říká: “Vypadalo to jako kbelík s majonézou. Nejsem si jistá, že šlo o chemickou reakci, ale vypadalo to jako podomácku vyrobené.

Zranění a popálení lidí z londýnského metra

Jiní svědci slyšeli buď velikou ránu, nebo přímo viděli ohnivou explozi, která blízko stojící lidi popálila. Lidé pak začali z metra v panice utíkat a přitom byli zraněni další, kteří upadli a dav se přes ně převalil.

Teroristé už se pokoušeli vánoční světla jako detonátor použít dřív, ačkoliv experti o této bombě mluví, že vypadala velice primitivně. Teroristé z IS obvykle dokáží vyrobit sofistikovanější bomby. U této ten, kdo ji dělal, svou práci (naštěstí) nedotáhl do konce.

Nyní se čeká, kdo se k bombě přihlásí.

Expert na chemické zbraně Hamish de Bretton-Gordon řekl pro Daily Mail: “Vypadá to dost nesofistikovaně. Mohlo by to být zápalné zařízení s nějakým detonátorem ve velkém plastovém kbelíku s nějakou chemickou látkou, možná s nitrátem amoniaku, bomby z hnojiva, která mohla způsobit explozi.”

Incident pravděpodobně vyvolá debaty o možné regulaci prodeje některých chemikálií.

Vánoční světla k výrobě bomby se pokoušel použít v květnu tohoto roku Zahid Hussain, kterého policie chytila před činem s připravenou bombou, která se skládala z vánočních světel, šrapnelu a tlakového hrnce. Návod na výrobu bomby prý našel na internetu. Vánoční světla byla upravena tak, aby každé z nich sloužilo jako detonátor.

Comments

comments