Ve Francii zmařili teroristický útok na gay klub

0
Pařížská policie

Plán zaútočit na pařížský gay klub patří mezi více než deset útoků, které byly francouzskými bezpečnostními složkami od začátku roku zmařeny.

“Tento plán útoků cílil na pařížské noční kluby, a obzvláště gay kluby,” řekl parlamentní komisi ministr vnitra Gerard Collomb.

Nesdělil k útoku žádné detaily, ale řekl, že patřil k řadě dalších, které Francie v posledních osmi měsících odvrátila.

“Riziko zůstává vysoké,” dodal.

“To, co Daesh chce, je rozvrácení národní komunity a vyvolání střetů mezi Francouzi. Je to past, do které nesmíme spadnout.”

Jedním z dalších dosud nepublikovaných zmařených útoků, který byl odhalen v květnu, byl útok na tréninkovou školu francouzského letectva na jihu země v Salon-de-Provence, doplnil ministr.

Další mířily na kasárna, policejní stanici nebo supermarket, kde měli být vzati rukojmí.

“Sledujeme, že se posouváme z vnější hrozby na vnitřní, a musíme se vývoji této hrozby přizpůsobit,” řekl ministr komisi.

Poslední zmařený útok policie odhalila poblíž Paříže, kde v prázdném bytě našla podomácku vyrobené výbušniny připravené k použití.

Parlamentní komise projednává nové protiteroristické zákony, které mají 1. listopadu nahradit výjimečný stav, ve kterém Francie je od útoků džihádistů v Pařiži v listopadu 2015, při kterém zemřelo 130 lidí.

Nové zákony, které slíbil v kampani prezident Macron, mají dát úřadům právo umístit lidi do domácího vězení, provádět domovní prohlídku a zakázat veřejné shromáždění bez předchozího souhlasu soudu.

Comments

comments