Australská senátorka chce referendum o zákazu burek

0

Australská senátorka Pauline Hanson vyzvala k zákazu veškerého islámského pokrytí hlavy, jinak zvaného jako burka, na veřejných místech.

“Jsme jako národ tak k politování, že se vzdáváme našich hodnot a toho, kým jsme, protože se bojíme, abychom nezranili něčí city?” ptala se předsedkyně strany One Nation v Parlamentu.

Hanson, která minulý měsíc vzbudila rozruch poté, se účastnila sezení senátu provokativně zahalena v burce, také navrhla, aby se k této otázce udělalo celonárodní referendum, kdy naráží na referendum, které se v zemi bude konat ohledně sňatků stejných pohlaví.

“Pokud jste spokojeni s tím mít referendum o sňatcích stejného pohlaví, tak navrhuji mít referendum a nechat lidi u další volby říct, jestli v této zemi plné zahalení tváře chtějí, pokud vy nemáte odvahu to udělat tady.”

Srpnový průzkum zjistil, že se zákazem by souhlasilo 56 procent Australanů.

Její nápad má podporu u některých členů Konzervativní strany. Poslanec Cory Bernardi burku popsal jako poznávací znamení radikálních muslimských názorů.

“Pokud chcete identifikovat, kde jsou v naší společnosti radikální hrozby, hledejte ty, kdo nosí burku,” řekl Bernardi. “Žádná umírněná muslimka burku nenosí. Jsou to fundamentalisté.”

“Jde o kulturní export z žen-nenávidějícího režimu Saudské Arábie,” dodal. “Posílá to vzkaz každému Australanovi: ‘Nechci být vaší součástí.'”

Australský premiér Malcolm Turnbull dříve veškeré úvahy o zákazu burky vyloučil, ačkoliv má zákaz širokou podporu. Parlamentní debata v této věci byla zatím odložena.

“Není to něco, co by má vláda podporovala nebo navrhovala,” řekl Turnbull minulý rok. “To, co vidíte v Evropě, je následek nekontrolované, neregulované migrace. Evropané bohužel ztratili kontrolu nad svými hranicemi. To je důvod, proč je pro nás tak důležité udržet bezpečnost a celistvost našich hranic.”

V některých evropských zemích je burka zakázána. Zcela v Rakousku, Francii, Belgii a Holandsku. Částečně v Německu.

Komentáře

komentáře